dzieci to potrafia

#DZIECI TO POTRAFIĄ

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy i zjawisk jest takich… przewidywalnych. Schematy zachowań ludzi, sytuacje, które się zdarzają, co prawda czasem mogą nas zaskoczyć – ale rzadko się to zdarza. Zdecydowana większość z nas żyje w konkretnym schemacie, zachowuje się w typowy dla siebie sposób i robi raczej mało rzeczy, które wymagają od nas jekiegokolwiek wysiłku, czy użycia swojej mózgownicy.  Jesteśmy na tyle leniwi, że robimy z automatu większość zadań – i nie ma w tym nic dziwnego, bo faktycznie jest to czymś w rodzaju pójście po najmniejszej linii oporu.Tylko pomyśl – wstajesz rano i programowo zaczynasz swój dzień. Automatycznie niczym robot wykonujesz szereg czynności, które przywykłeś robić i rzadko kiedy pozwalasz sobie na jakąś spontaniczność, wyjście poza schemat, zrobienie czegoś nowego. A szkoda, bo pewnie wtedy byś nie narzekał jakie to twoje życie nie jest ciekawe, albo że nuda i monotonia. Wiadomo, że są sprawy i obowiązki, które po prostu muszą być zrobione i koniec kropka, ale warto jednak czasem zrobić coś więcej, nawet w bardzo prosty sposób, a przy tym pomagając też innym.

bubble-83758_1280

W takich sytuacjach zawsze zaskakują mnie dzieci, które dla mnie osobiście często bywają wielką inspiracją i do tej pory staram się czerpać z ich sposobu myślenia, ciekawości świata, czy tej całej spontaniczności.
Historię, którą dzisiaj poruszę na blogu możecie już znać z sieci, która aż wrzała przez ostatnie kilka dni i ludzie, którzy ją udostępniali byli chyba pod takim samym wrażeniem jak ja. Chodzi o 12-letnią Natalię, która postanowiła zmieniać świat. Zaraz, zaraz..świat? Ano właśnie. Bo nikt sie nie spodziewał, w szczególności sama bohaterka, że jednym ogłoszeniem faktycznie może zmieniać świat, a przynajmniej Polskę.
Jeśli nie znacie historii to po krótce ją przytoczę. Pewnego razu zaginął jej pies i szukając go trafiła do schroniska, gdzie szczęśliwie się odnalazł, ale gdy zobaczyła w jakich warunkach żyją inne zwierzaki, zrobiło jej się bardzo przykro i chciała jakoś to zmienić. Postanowiła napisać ogłoszenie,

dzieci to potrafia

które krążyło po Facebooku dzięki temu, że znalazła je jedna kobieta i udostępniła.  W ten sposób cała historia poszła w świat i ludzie z różnych miast naszego kraju zaczęli się zgłaszać do Natalki, (która zapomniała dodać w jakim miejscu chciałaby wyprowadzać psy) bo czuli, że też mogą mieć w tym swój udział i mają możliwość pomóc. Dlatego właśnie twierdzę, że zmienia świat. Reakcje ludzi mówią same za siebie. Dzięki takim dobrym duszyczkom przypominamy sobie o innych, jeśli na co dzień nie pamiętamy i mamy możliwość dać coś dobrego od siebie. Tym bardziej, jeśli jest to za sprawą dzieci. Gdyby coś podobnego zrobiłaby osoba dorosła – nie wiem czy odzew byłby podobny.. takie rzeczy to tylko dzieciaki potrafią, którym przecież nie brak wyobraźni :) Rozwiązanie tak proste, ale jakie szlachetne. Wątpię, by ktokolwiek z dorosłych wpadł na podobne rozwiązanie. A w czasach skomputeryzowania i wszechobecnej technologii myślałam, że takie dzieci już nie istnieją (no dobra – są wyjątki), że pochłania je tylko cyberprzestrzeń, bo podwórka, które tak często mijam są puste i bez życia. A jednak okazuje się, że są jeszcze dzieci, które interesują się losem innych, a szczególnie tych mniejszych przyjaciół. Nie twierdzę, że w ogóle takich nie ma, tylko po prostu tego typu historie nie są zbyt rozprzestrzeniane. Pozostają anonimowe i mało kto może się o nich dowiedzieć. Dlatego też brawa dla autorki zdjęcia, która wrzuciła je w sieć. I to jest właśnie potęga Internetu. Dzięki temu sytuacja ta rozpowszechniła się w tempie błyskawicznym i w ludziach obudziły się też dobre odruchy. Historia wywołuje uśmiech, jest przepełniona optymizmem i nadzieją, że ten świat i żyjący na nim ludzie mają jeszcze ludzkie odruchy:) To bardzo dobra wiadomość! Dlatego jeśli twój dzień nie należał do udanych, po zapoznaniu się z tą historią i pomóż tez innym, na pewno poczujesz się lepiej :) To jest właśnie sposób na jakieś wyjście poza schemat (oczywiście poza ludźmi którzy pomagają na co dzień). Przecież wiem, że wiele jest osób, które lubią pomagać innym i do tego Was też zachęcam.

Przykładem Natalki warto się rozejrzeć, czy gdzieś w pobliżu ktoś mniejszy, słabszy nie potrzebuje pomocy. Jestem pewna, że nie musisz daleko szukać. Dlatego proponuję wyjść trochę dalej i zaangażować się trochę społecznie, powalczyć o lepsze jutro nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Może nikt jeszcze o tym nie myśli, ale lada chwila kończy się lato. Jesień przeleci i już mamy zimę, a to czas, kiedy zwierzęta potrzebują szczególnej pomocy.


Jeśli nie wiesz gdzie w pobliżu Ciebie można komuś pomóc, wystarczy nawet, że klikniesz TUTAJ. Dzięki temu, że klikniesz w wybraną przez siebie opcję codziennie można zrobić dobry uczynek i wspomóc akcję jednym kliknięciem.

W moim rodzimym mieście – dzięki koleżance Ewie –  również jest szczytna akcja niesienia pomocy dla kotów, które nie mają się gdzie podziać zimą i głodują.. jeśli ktoś chciałby pomóc – można podesłać karmę. Wszystkie informacje TUTAJ. Tak więc każdy z nas może zrobić coś dobrego, nie szukając daleko, do czego bardzo Was zachęcam :)

P.S. Nie wiem czy blog to odpowiednie miejsce na takie rzeczy, ale uznałam, ze jeśli akcja moze się rozprzestrzenić to czemu by o tym nie powiedzieć? Akurat jestem osobą wrażliwą na krzywdę innch więc wspieram różne akcje. Może ktoś się przyłączy? :>

 

 • Krystyna Polek

  super pomysł!

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Dziękuję, miło mi!

 • wiki

  świetny artykuł i fotki

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Dziękuję :)

 • http://dorabiajprzezinternet.blogspot.com Anna i Artur

  Ja dopiero dziś o tej 12.-latce usłyszłam w TV. Pomysłowa i super dziewczyna! Też pomagam zwierzętom. Przez ok. 2 lata prowadziłam dom tymczasowy dla kotów i psów. Mam teraz jednego kota już na stałe od kilku lat. Na działce dokarmian regularnie 6 kotów :) Pozdrawiam

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Wow, super! Cieszę się, że są tacy ludzie z dobrym sercem i pomagają tym mniejszym. Aż się uśmiech pojawia! Pozdrawiam :)

 • http://zadbanazawodowo.pl/ Natalia Gorzołka

  Historia genialna <3 I czasem żałuję, że wraz z wiekiem stajemy się bardzo zachowawczy, wstydliwi czy mniej odważni. Dzieci tego nie mają! Kierują się wielkimi marzeniami oraz odważnymi planami i właśnie te 2 dziecięce cechy staram się w sobie pielęgnować.

  Świetny wpis! Pozdrawiam :)

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   I tego im zazdroszczę! :)
   Dziękuję bardzo, również pozdrawiam :))

 • http://www.edukatorfinansowy.com.pl edukatorfinansowy

  Dzieci tego nie mają bo nie zaznały na tyle życia, niemniej należy podziwiać za pomysł :)

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Im jest się starszym tym gorzej, ale ja często żałuję że nie mam czegoś w zwyczaju robić jak dziecko, z taką łatwością i tym, żeby mieć gdzieś co o mnie pomyślą, czas by się przydało :)

 • http://www.gingersmagazine.pl Dżoolka

  Mnie ta historia też rozczuliła i dała nadzieję, na to, że w ty, zcybernetyzowanym świecie nadal są i jak widać będą osoby, które patrzą ponad ramę monitorów. Uroczo <3

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Mam to samo :) piękna historia, warto by ludzie o niej wiedzieli, daje dużo do myślenia i inspiruje do działania :)

 • http://monotematycznaona.pl Milena | Monotematyczna

  Gdzieś mi umknęła ta akcja! <3 Albo mam niewrażliwych znajomych 😉 Super sprawa i cudna inicjatywy dziewczynki, która pewnie chciała tylko poruszyć najbliższą okolicę, a udało jej się skłonić do refleksji na dużo większą skalę! <3 Ja ostatnio wpłaciłam pieniądze na pomoc rysiom, planujemy również wpłacić trochę grosza na wilki. Koniecznie muszę się rozejrzeć za jakimś schroniskiem i podrzucić tam jakieś stare koce i karmę. Od razu przypomina mi się akcja, z którą od dłuższego czasu spotykam się we vlogach rodziny Glam, która jest z Olsztyna. Rozpowszechniają oni akcję tamtejszego schroniska Bieg na 6 łap, kiedy to ludzie przynoszą potrzebne rzeczy i wyprowadzają te biedne psiaki na spacery. Odzew jest naprawdę ogromny, bo czasami jest więcej chętnych do wyprowadzania niż samych piesków. To bardzo raduje serce, że są jeszcze tacy dobrzy ludzie na świecie. :) Super, że o tym wspominasz! <3

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Świetnie, że też pomagasz! <3
   Dzięki :) Takie historie mnie inspirują, a jak mogę wspomnieć o tym na blogu to już w ogóle super, bo ktoś na pewno to przeczyta i może też będzie chciał się włączyć w jakąś akcję :)

 • http://immeji.blogspot.nl/?m=1 Immeji

  Ostatnio spotkałam się w moim mieście z kartką przyklejoną na słup z dziecięcym pismem o treści mniej więcej takiej: mój tata jest samotny i szuka dziewczyny między 20-35 r.ż. proszę dzwonić pod nr telefonu: …… ” stałam i się uśmiechałam do tego słupa 😀 dzieci są wspaniałe, mówią co myślą,nie są zepsute jak wiele osób dorosłych

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Dokładnie tak. Też bym się uśmiechnęła, to słodkie i takie prawdziwe! :))

 • zyciejakmuzykablog.wordpress.c

  Witaj:) gdy każdego ranka wtula sie w mnie malutka istotka to mam wrażenie ze zmieniła ona cały mój świat. Taka kruszyna a ma taka siłę. Dzieci potrafią zmieniać dorosłych czyli mogą zmienić cały świat.

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Witaj:) to cudownie, że coś takiego istnieje, dzieci to potrafią jednak:)

 • Petrykivka

  Tak, i mnie wzruszyła do głębi ta akcja, w dzieciach siła – przekonują bardziej niż wolontariusze (stety/niestety). Cały czas śledzę kampanie na rzecz zwierząt, są moją wielką miłością. A dzieci potrafią patrzeć na czas i znaleźć często najskuteczniejsze rozwiązania…

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Oj tak, zero komplikowania sobie życia, tylko takie proste, a zarazem genialne pomysły mają w głowach :)

 • http://www.lawyerka.pl lawyerka

  Widziałam tę dziewczynkę i jej ogłoszenie w telewizji! Nic tylko pochwalić i promować taką postawę. Pewnie dziewczyna zupełnie nie spodziewała się jakim echem odbije się jej ogłoszenie, i sprawdza się to, że może nie zmienimy od razu całego świata, ale możemy wprowadzać drobne zmiany w swoim otoczeniu.

  • http://foxintheforest.pl dagafox

   Też jestem pewna, że się kompletnie tego nie spodziewała :) dobrze, że zyskało to taki rozgłos, jeśli nawet w tv udostępnili! Oby nie były to tylko zmiany na chwilę, ale takie stałe..drobne, ale jednak stałe :) pozdrawiam!