Kostka brukowa znowu jak nowa


Kostka brukowa to wielce pożądany materiał budowlany do utwardzania podjazdów, chodników, ścieżek czy parkingów. Skutecznie wyparła szare płyty betonowe, a stało się to nie bez przyczyny. Legendarna jest jej odporność na nacisk i intensywną eksploatację, a także na warunki atmosferyczne. Należy tylko pamiętać, że nawet tak trwały materiał, jak kostka brukowa, wymaga pielęgnacji.

Pielęgnacja kostki nie jest czynnością skomplikowaną. Podstawą jest regularne zamiatanie i mycie. Do usunięcia niewielkich zabrudzeń wystarczy wystarczająco twarda szczotka i woda z dodatkiem detergentu z rodzaju tych używanych na co dzień w domu. Poważniejsze zabrudzenia wymagają innego podejścia.

Sposób czyszczenia kostki zależy od rodzaju zabrudzenia. Trudne do usunięcia za pomocą szczotki i wody plamy będą wymagać użycia specjalistycznego sprzętu, takiego jak myjka ciśnieniowa. Woda pod ciśnieniem jest bezlitosna dla wielu mikroorganizmów roślinnych rozwijających się w porach, szczelinach i piasku. Usuwa też błoto i kurz i dociera do miejsc niedostępnych dla zwykłej szczotki. Czasami jednak zwykła woda, nawet pod ciśnieniem, nie wystarczy.

Tak dzieje się w przypadku plam powstałych z oleju, smaru albo innego rodzaju tłuszczu, na przykład z grilla. Na tego rodzaju problemy receptą jest specjalistyczny preparat stworzony z myślą o uporczywych zabrudzeniach. Przewagą tego rodzaju środka jest nie tylko wysoka skuteczność. Bezlitosny dla plam i zanieczyszczeń, pozostaje łagodny dla samej kostki.

Mycie kostki brukowej poznań we własnym zakresie jest możliwe, czasami jednak zawodzi. W przypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia plam jedynym rozwiązaniem pozostaje wezwanie specjalistów z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Warto pamiętać, że firmy specjalistyczne dysponują szerokim arsenałem środków i możliwości inaczej niedostępnych, w tym na przykład sprzętem do piaskowania. Specjaliści podejmują się też impregnacji bruku. Procedura impregnacji zapobiega przywieraniu brudu i znacząco przedłuża życie kostki.