Kurtyny spawalnicze


Podczas spawania powstaje promieniowanie ultrafioletowe i podczerwień szkodliwe dla człowieka. Do tego mamy do czynienia z hałasem, iskrami oraz odpryskami metalu. Kurtyny spawalnicze stosuje się do wydzielenia stanowisk, w których prowadzone są prace spawalnicze. Wykorzystuje się je do oddzielenia zarówno sąsiadujących ze sobą miejsc, jak i tych pojedynczych. Wykonane są z materiałów samogasnących co oznacza, że po zniknięciu źródła ognia gasną po około trzech sekundach. Występują w formie zasłon i kurtyn paskowych, a także jako stelaże wolnostojące, które można dowolnie przestawiać.
Najczęściej występujące kurtyny spawalnicze to przede wszystkim: ekrany, kurtyny spawalnicze oraz zasłony o różnej grubości dostosowanej do potrzeb. W zakładach o zmianowym trybie pracy lub gdzie praca odbywa się na skalę masową stosowane są kurtyny o grubości do dwóch milimetrów.
Profesjonalna, certyfikowana kurtyna spawalnicza wykonywana jest z wytrzymałej, błyszczącej lub matowej folii w kolorze zielonym, czerwonym i brązowym. Produkty te wytrzymują duże wahania temperatur od minus piętnastu do plus pięćdziesięciu stopni Celsjusza. kolejna zaletą kurtyny spawalniczej jest jej dźwiękoszczelność – nawet do trzydziestu decybeli. Przesłony spawalnicze znalazły swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu ciężkiego oraz produkcji. Używa się ich wszędzie tam, gdzie dochodzi do łączenia różnych stalowy lub aluminiowych elementów.
Parawany oraz kurtyny spawalnicze bez problemu znajdziemy w zakładach zajmujących się obróbką metali, konserwacją oraz produkcją części lub urządzeń na potrzeby działu budowlanego, meblowego czy motoryzacyjnego.
Aby mieć pewność, że zakupione parawany oraz kurtyny są dobrej jakości i spełniają odpowiednie normy powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców. Materiały, które spełniają wszystkie odpowiednie parametry są oznaczane. Poprawne oznakowanie kurtyny spawalniczej powinno zawierać numer normy ( EN ISO 25980 ), nazwę producenta, importera lub dystrybutora. Dodatkowo należy umieścić informacje o dacie produkcji ( miesiąc, rok ). Oznakowanie może również posiadać znak handlowy.